Tworzenie kwestionariusza ankiety w LibreOffice Writer
- Autor: Mirosław Zalewski
- 5 listopada 2013
- Komentarzy: 1
Kwestionariusz ankiety nie należy do dokumentów tworzonych często, ale średni stopień skomplikowania jego struktury czyni z niego doskonały materiał szkoleniowy. W artykule przyjrzymy się przygotowywaniu szablonu, który umożliwi nam szybkie i wygodne stworzenie spójnie wyglądającego kwestionariusza. W szczególności wykorzystamy style list, ale zastosujemy także na style akapitów, tabulatory, style warunkowe oraz sekcje.
» Czytaj dalejPorównywanie zawartości dwóch list w LibreOffice Calc
- Autor: Mirosław Zalewski
- 29 października 2013
- komentarzy 9
Porównanie dwóch list jest elementem wielu sekwencyjnych działań, regularnie wykonywanych przez ludzi związanych z finansami, rachunkowością, logistyką czy analizą danych. W artykule przyjrzymy się dwóm sposobom na zidentyfikowanie tych pozycji z jednego wykazu, których nie ma na drugim. Dużo uwagi poświęcimy również przedstawieniu wyniku w formie umożliwiającej dalsze jego przetwarzanie.
» Czytaj dalejDokument główny
- Autor: Mirosław Zalewski
- 22 października 2013
- komentarze 3
Dokument główny jest słabo znaną funkcją LibreOffice, która okazuje się niezwykle przydatna podczas pracy z długimi dokumentami. Artykuł zawiera wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć z niej korzystać. Przekonamy się, w jakich sytuacjach dokument główny jest przydatny, jego zasadzie działania, tworzeniu, modyfikowaniu oraz finalizowaniu. Zobaczymy jak rozwiązać niektóre z powszechnych problemów oraz opracujemy harmonogram efektywnej pracy nad długim tekstem.
» Czytaj dalejWstawianie przypisów w ramkach tekstowych
- Autor: Mirosław Zalewski
- 8 października 2013
- komentarze 2
LibreOffice Writer nie pozwala na wstawienie przypisu w ramce tekstowej, co utrudnia pracę szczególnie przy dokumentach zawierających wiele ilustracji. Na szczęście istnieją sposoby na obejście tego ograniczenia. W artykule przyjrzymy się dwóm z nich: wydzieleniu podpisu z ramki oraz wstawieniu odsyłacza do przypisu. Na zakończenie spróbujemy określić, skąd ta niedogodność się wzięła.
» Czytaj dalejPisanie transkrypcji wywiadu
- Autor: Mirosław Zalewski
- 1 października 2013
- komentarze 2
LibreOffice zawiera wiele funkcji ułatwiających i przyspieszających pracę. Dotyczy to nie tylko tworzenia długich i skomplikowanych dokumentów czy analizy dużych ilości danych, ale również plików o bardzo prostej budowie. Do tej ostatniej kategorii należy transkrypcja wywiadu, której poświęcony jest artykuł.
» Czytaj dalejNawigator
- Autor: Mirosław Zalewski
- 10 września 2013
- komentarzy 6
Nawigator to niepozornie wyglądająca, ale niezwykle potężna funkcja LibreOffice. W artykule przyjrzymy się jego zaletom, możliwościom oraz nauczymy się go obsługiwać.
» Czytaj dalejDwuwierszowe tytuły rozdziałów
- Autor: Mirosław Zalewski
- 6 sierpnia 2013
- komentarze 3
W wielu książkach przed właściwym tytułem rozdziału znajduje się słowo „Rozdział” i jego numer. Artykuł opisuje, jak uzyskać ten efekt w LibreOffice Writer.
» Czytaj dalejPodpisy pod grafikami
- Autor: Mirosław Zalewski
- 23 lipca 2013
- komentarzy 5
Umieszczenie podpisu pod grafiką jest bardzo proste, ale dokładne jego ułożenie może sprawiać kłopoty. Artykuł pokazuje, jak sobie z nimi poradzić.
» Czytaj dalejZamiana zawartości główki wybranej strony dokumentu
- Autor: Mirosław Zalewski
- 16 kwietnia 2013
- Możliwość komentowania Zamiana zawartości główki wybranej strony dokumentu została wyłączona
Jedną z praktyk stosowanych w firmach jest umieszczanie w nagłówku dokumentu daty ostatniej jego modyfikacji. Jeżeli wprowadzone poprawki są niewielkie, czasami podmienia się datę jedynie na zmienionej stronie. W tym artykule przyjrzymy się dwóm sposobom na osiągnięcie takiego efektu w LibreOffice Writer.
» Czytaj dalejTabulatory
- Autor: Mirosław Zalewski
- 2 kwietnia 2013
- komentarze 2
Początkujący użytkownicy zazwyczaj wykorzystują tabulatory do tworzenia wcięć pierwszego wiersza akapitu. Bardziej zaawansowani wiedzą, że powinni do tego używać stylów; mają za to tendencję do całkowitego unikania tabulatorów. Zupełnie niepotrzebnie! W tym artykule zobaczymy, że mogą one być całkiem przydatne i nauczymy się z nich korzystać.
» Czytaj dalej