Dokument główny
- Autor: Mirosław Zalewski
- 22 października 2013
- komentarze 3
Dokument główny jest słabo znaną funkcją LibreOffice, która okazuje się niezwykle przydatna podczas pracy z długimi dokumentami. Artykuł zawiera wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć z niej korzystać. Przekonamy się, w jakich sytuacjach dokument główny jest przydatny, jego zasadzie działania, tworzeniu, modyfikowaniu oraz finalizowaniu. Zobaczymy jak rozwiązać niektóre z powszechnych problemów oraz opracujemy harmonogram efektywnej pracy nad długim tekstem.
» Czytaj dalejWstawianie przypisów w ramkach tekstowych
- Autor: Mirosław Zalewski
- 8 października 2013
- komentarze 2
LibreOffice Writer nie pozwala na wstawienie przypisu w ramce tekstowej, co utrudnia pracę szczególnie przy dokumentach zawierających wiele ilustracji. Na szczęście istnieją sposoby na obejście tego ograniczenia. W artykule przyjrzymy się dwóm z nich: wydzieleniu podpisu z ramki oraz wstawieniu odsyłacza do przypisu. Na zakończenie spróbujemy określić, skąd ta niedogodność się wzięła.
» Czytaj dalejDwuwierszowe tytuły rozdziałów
- Autor: Mirosław Zalewski
- 6 sierpnia 2013
- komentarze 3
W wielu książkach przed właściwym tytułem rozdziału znajduje się słowo „Rozdział” i jego numer. Artykuł opisuje, jak uzyskać ten efekt w LibreOffice Writer.
» Czytaj dalejPodpisy pod grafikami
- Autor: Mirosław Zalewski
- 23 lipca 2013
- komentarzy 5
Umieszczenie podpisu pod grafiką jest bardzo proste, ale dokładne jego ułożenie może sprawiać kłopoty. Artykuł pokazuje, jak sobie z nimi poradzić.
» Czytaj dalejAutomatyczne numerowanie wzorów w LibreOffice Writer
- Autor: Mirosław Zalewski
- 7 maja 2013
- komentarze 2
LibreOffice Math znacznie ułatwia umieszczanie w dokumentach tekstowych nawet skomplikowanych wzorów. Niestety, brakuje mu jednej z podstawowych funkcji — automatycznego ich numerowania. Artykuł opisuje, w jaki sposób obejść to ograniczenie. Zobaczymy także, jak uprościć wykonywanie tego zadania przy pomocy autotekstu.
» Czytaj dalejZamiana zawartości główki wybranej strony dokumentu
- Autor: Mirosław Zalewski
- 16 kwietnia 2013
- Możliwość komentowania Zamiana zawartości główki wybranej strony dokumentu została wyłączona
Jedną z praktyk stosowanych w firmach jest umieszczanie w nagłówku dokumentu daty ostatniej jego modyfikacji. Jeżeli wprowadzone poprawki są niewielkie, czasami podmienia się datę jedynie na zmienionej stronie. W tym artykule przyjrzymy się dwóm sposobom na osiągnięcie takiego efektu w LibreOffice Writer.
» Czytaj dalejSkrócenie tytułu rozdziału w główce strony
- Autor: Mirosław Zalewski
- 16 lutego 2013
- komentarze 3
W niektórych publikacjach, zwłaszcza naukowych, obok numeru strony umieszcza się tytuł aktualnego rozdziału. Powinien on być odpowiednio skrócony, jeśli jest to konieczne. O ile LibreOffice nie ma problemów ze wstawieniem tytułu, o tyle jego skrócenie stanowi wyzwanie. Artykuł opisuje dwa sposoby na wykonanie tej czynności — pola i fałszywe nagłówki.
» Czytaj dalejAutomatyczne tytułowanie tabel
- Autor: Mirosław Zalewski
- 5 stycznia 2013
- Możliwość komentowania Automatyczne tytułowanie tabel została wyłączona
Wszystkie tabele, które umieszczamy w naszym tekście, powinny być zatytułowane. W tym artykule przyjrzymy się, co należy zrobić, aby LibreOffice sam wstawiał tytuły podczas ich tworzenia. Przyjrzymy się także opcjom automatycznej numeracji i dowiemy, jak stworzyć numerację wielorzędową.
» Czytaj dalejNumerowanie slajdów w LibreOffice Impress
- Autor: Mirosław Zalewski
- 8 grudnia 2012
- komentarze 2
Numerowanie slajdów jest najprostszym sposobem na poinformowanie słuchaczy, na jakim etapie znajduje się aktualnie wyświetlana prezentacja. W niektórych sytuacjach numeracja jest także warunkiem formalnym. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób automatycznie ponumerować slajdy.
» Czytaj dalejTworzenie wzoru umowy sprzedaży w LibreOffice Writer
- Autor: Mirosław Zalewski
- 27 listopada 2012
- komentarzy 6
Elektroniczne formularze to pliki, w których treści uzupełniamy pewne dane, a następnie drukujemy. Artykuł opisuje, w jaki sposób wykorzystać pola podczas ich tworzenia. Przyjrzymy się polom wypełnienia, polom wprowadzania oraz listom wprowadzania.
» Czytaj dalej