Jak wykonać test chi-kwadrat w Calcu?
- Autor: Mirosław Zalewski
- 3 grudnia 2013
- Możliwość komentowania Jak wykonać test chi-kwadrat w Calcu? została wyłączona
Test chi-kwadrat (χ²) to jedno z podstawowych narzędzi statystyki indukcyjnej. Jest powszechnie wykorzystywany przez przedstawicieli nauk społecznych, używających do jego obliczenia specjalistycznych programów komputerowych. Jednak identyczne efekty można uzyskać w darmowym arkuszu kalkulacyjnym LibreOffice Calc, o czym przekonamy się w niniejszym artykule.
» Czytaj dalejUnikatowe pozycje na liście danych
- Autor: Mirosław Zalewski
- 19 listopada 2013
- Komentarzy: 1
Przygotowanie listy unikatowych elementów występujących w zbiorze danych jest podstawą wielu czynności analitycznych. Artykuł opisuje pięć sposobów na wykonanie tego zadania — filtrowanie, tabelę przestawną, formułę macierzową, formuły wykorzystujące trzy kolumny oraz formuły wykorzystujące dwie kolumny.
» Czytaj dalejPorównywanie zawartości dwóch list w LibreOffice Calc
- Autor: Mirosław Zalewski
- 29 października 2013
- komentarzy 9
Porównanie dwóch list jest elementem wielu sekwencyjnych działań, regularnie wykonywanych przez ludzi związanych z finansami, rachunkowością, logistyką czy analizą danych. W artykule przyjrzymy się dwóm sposobom na zidentyfikowanie tych pozycji z jednego wykazu, których nie ma na drugim. Dużo uwagi poświęcimy również przedstawieniu wyniku w formie umożliwiającej dalsze jego przetwarzanie.
» Czytaj dalejRozliczanie wspólnych wydatków przy pomocy LibreOffice Calc
- Autor: Mirosław Zalewski
- 15 października 2013
- komentarzy 5
LibreOffice może nam pomóc w wykonaniu wielu zadań, także tych codziennych. Artykuł pokazuje, jak przy jego pomocy opanować nierówny wkład do wspólnych wydatków; temat zaproponował Stanisław Borko.
» Czytaj dalejTabele przestawne — przykłady
- Autor: Mirosław Zalewski
- 24 września 2013
- Komentarzy: 1
Na początku miesiąca na blogu przedstawiłem tabele przestawne, dość skomplikowaną i niezwykle przydatną funkcję arkusza kalkulacyjnego. Tamten artykuł zakończyłem listą zadań do samodzielnego wykonania. Dzisiaj przyjrzymy się ich rozwiązaniu.
» Czytaj dalejTabele przestawne
- Autor: Mirosław Zalewski
- 3 września 2013
- komentarzy 5
Tabele przestawne umożliwiają zestawianie, analizowanie i porównywanie dużych ilości danych. Artykuł na przykładach opisuje ich tworzenie, modyfikowanie, dostosowywanie układu oraz usuwanie. W ramach zakończenia przygotowano listę zadań, których samodzielne wykonanie pozwoli przećwiczyć przedstawione zagadnienia.
» Czytaj dalejSumy częściowe
- Autor: Mirosław Zalewski
- 20 sierpnia 2013
- komentarzy 5
Sumy częściowe pozwalają dzielić dane na podgrupy i obliczać wybrane statystyki dla każdej z nich. Artykuł zawiera wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć z nich korzystać.
» Czytaj dalejAutofiltr
- Autor: Mirosław Zalewski
- 13 sierpnia 2013
- komentarzy 6
Autofiltr jest jednym ze sposobów filtrowania danych, czyli ukrywania wierszy nie pasujących do określonych kryteriów. Artykuł opisuje kiedy go wykorzystywać i jak robić to efektywnie. Dużo uwagi poświęcono jego obsłudze wyłącznie przy pomocy klawiatury.
» Czytaj dalejFunkcje baz danych
- Autor: Mirosław Zalewski
- 3 sierpnia 2013
- Komentarzy: 1
LibreOffice Calc oferuje wiele możliwości wykonania obliczeń na komórkach wyodrębnionych z dużego zbioru informacji. Jednym z nich jest zestaw funkcji bazodanowych (funkcji baz danych). Przyjrzymy im się w niniejszym artykule. Zaczniemy od przygotowania zakresu danych i opisu składni funkcji, aby — po kilku przykładach — zobaczyć różnice pomiędzy nimi a funkcjami macierzowymi.
» Czytaj dalejFunkcja SUMY.CZĘŚCIOWE
- Autor: Mirosław Zalewski
- 16 lipca 2013
- Komentarzy: 1
Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE pozwala wykonać kilka podstawowych obliczeń na danych pozostałych po włączeniu filtru. Artykuł opisuje jej działanie oraz sposób wykorzystania.
» Czytaj dalej