Usuwanie zbędnych spacji w dokumencie tekstowym
- Autor: Mirosław Zalewski
- 25 czerwca 2013
- komentarzy 6
Nadmiarowe odstępy są częstą pozostałością po korekcie i redakcji dokumentu tekstowego. Nie wyglądają estetycznie, dlatego warto je usunąć podczas finalizowania pliku. Zobaczymy, jak zrobić to szybko i wygodnie.
Wszystkie opisane poniżej czynności wykonywać będziemy przy pomocy okna wyszukiwania. Aby je otworzyć, należy wybrać z menu Edycja → Znajdź i zamień... lub skorzystać z domyślnego skrótu klawiaturowego Ctrl + H.
Podwójne spacje
Podwójne spacje są zdecydowanie najczęściej spotykanym błędem. Są również jednym z najbardziej widocznych.
Aby je usunąć, w polu Szukaj należy wpisać dwie spacje, zaś w polu Zamień na — jedną. Następnie klikamy Zamień wszyst..
Odstępy powtórzone wielokrotnie
Powyższa metoda nie sprawdzi się w sytuacji, gdy spacji jest kilka, jedna z nich jest niełamliwa lub obok znajduje się tabulator. Aby usunąć takie kombinacje, najlepiej jest skorzystać z wyrażeń regularnych.
Wpierw trzeba włączyć ich obsługę. W tym celu klikamy Więcej opcji i zaznaczamy pole wyboru Wyrażenie regularne.
Następny krok zależy od używanej wersji pakietu. Jeżeli posiadamy LibreOffice 4.0 lub nowsze, w polu Szukaj wpisujemy \s{2,}. Jeżeli posiadamy starszą wersję, należy wpisać [\x0020\x0009\x00A0]{2,}.
Pole Zamień na pozostaje bez zmian; jego zawartością powinna być tylko jedna spacja. Na końcu wciskamy przycisk Zamień wszyst.
Cztery cyfry poprzedzone symbolem \x określają pozycję znaku w kodowaniu UTF-16. Zapis [\x0020\x0009\x00A0] oznacza: „spacja lub tabulator lub niełamliwa spacja”. Oczywiście w dokumencie mogą znaleźć się również inne, rzadziej używane rodzaje odstępów. Jeżeli ich używamy, powinniśmy odpowiednio zmodyfikować wyrażenie regularne.
Odstępy na początku/końcu akapitu
Ponieważ wcięcie pierwszego wiersza uzyskujemy przy pomocy ustawień stylu akapitowego, na początku akapitu nigdy nie powinien znaleźć się żaden biały znak. Odstępy na końcu akapitu co prawda nie są widoczne, ale je również możemy usunąć.
Identyczny efekt możemy uzyskać przy pomocy autokorekty. Jednak niektórzy ją wyłączają i wolą robić to „ręcznie”.
Ponownie skorzystamy z wyrażeń regularnych, więc musimy upewnić się, że odpowiednia opcja jest zaznaczona.
W LibreOffice 4.0 i nowszych należy w polu Szukaj wpisać (^\s+|\s+$).
We wcześniejszych wersjach sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż musimy posłużyć się dwoma wyrażeniami. Za pierwszym razem wpisujemy ^[\x0020\x0009\x00A0]+, za drugim — [\x0020\x0009\x00A0]+$.
We wszystkich przypadkach pole Zamień na pozostawiamy puste.
Puste akapity
Akapity bez żadnej treści zazwyczaj są efektem niekonsekwentnego stosowania stylów. Jeżeli zależy nam na stworzeniu dokumentu o poprawnej strukturze, powinniśmy je usunąć. Warto zaznaczyć, iż również tę czynność może za nas wykonać autokorekta.
Po raz kolejny użyjemy wyrażeń regularnych, dlatego konieczne jest zaznaczenie odpowiedniej opcji.
Aby usunąć puste akapity, w polu Szukaj należy wpisać ^$, zaś pole Zamień na pozostawić puste. Na końcu klikamy Zamień wszyst..
Jednak po takim zabiegu w naszym dokumencie nadal mogą pozostać akapity, które wyglądają jak puste. Formalnie mają one zawartość, gdyż zawierają wyłącznie białe znaki.
Wpierw musimy usunąć ich treść. W LibreOffice 4.0 i nowszych służy do tego wyrażenie ^\s*$. We wcześniejszych wersjach — ^[\x0020\x0009\x00A0]*$. Oczywiście pole Zamień na pozostawiamy puste.
Istnieją bardzo rzadkie sytuacje, w których uzasadnione jest wstawienie akapitu zawierającego wyłącznie tabulator. Powyższa czynność je usunie, dlatego należy zachować ostrożność w trakcie jej wykonywania.
Teraz możemy usunąć same akapity. Robimy to za pomocą wyrażenia ^$ opisanego wcześniej.
Przydałby się zatem mały menadżer wyrażeń, tak by można było szybko aplikować własne formuły zastępowania.
Sądzę, że to dobry pomysł na rozszerzenie. A póki nikt go nie napisał, trzeba sobie pomagać różnymi plikami tekstowymi lub notatnikami.Ostatecznie takich często powtarzanych formuł nie ma zbyt wiele — zazwyczaj pisze się je w celu rozwiązania jakiegoś konkretnego problemu i później o nich zapomina.
Na początku chciałam pogratulować pomysłu na stronę!
Bardzo przydatna! Nie raz uratowała mi życie 😉
Ale przegięłam i usunęłam wszystkie spacje z dokumentu 🙁
Czy istnieje jakieś „czarodziejskie zaklęcie” aby dodać spację np. przed dużą literą?
Pozdrawiam
Jak zlikwidować ciagle pojawiającą się prawie całą pustą stronę w Libreoffice po otwarciu dokumentu. Zamykając dokument tej przerwy nie ma. Już od dawna męczę się z tym problemem.
A jak usunąć zbędne entery na końcu wiersza (podział wiersza)?
Przy kopiowaniu tekstu ze strony www lub maila mam masę zbędnych podziałów.
W Wordzie zrobiłbym znajdź i zamień -> Znajdź: ^p -> Zamień na: np. spacja -> zamień wszystko i …gotowe zamiast enterów mam spacje.
Jak wykonać identyczną operację w libre office? Jak zapisać symbol (nie SHIFT+ENTER)
Dziękuję za porady, właśnie powyższe elementy były mi bardzo potrzebny.
Pomocny tekst.