Jak obrócić stronę w LibreOffice Writer?

W niektórych sytuacjach zachodzi potrzeba zmiany orientacji strony z normalnej (pionowej) na poziomą. Artykuł wyjaśnia, jak zrobić do dla całego dokumentu lub pojedynczej strony w programie Writer.

Zmiana orientacji strony dla całego dokumentu jest tak prosta, jak kliknięcie prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu tekstu, wybranie z menu kontekstowego Strona i na karcie Strona zaznaczenie Pozioma.

Orientację strony można zmienić na karcie Strona stylu strony

Tak naprawdę właśnie zmieniliśmy konfigurację stylu strony Domyślnie. Na mocy jego ustawień (następnej stronie automatycznie jest nadawany styl Domyślnie) zmianie ulega orientacja stron w całym pliku.

Przeczytaj artykuł o stylach stron i dowiedz się więcej o sposobie ich działania.

Zmiana orientacji tylko jednej strony jest odrobinę bardziej skomplikowana. Przede wszystkim, będziemy potrzebowali odrębnego stylu strony. W jego ustawieniach zmieniamy orientację na poziomą. Dodatkowo na karcie Organizator określamy, aby następnej stronie został nadany styl Domyślnie (lub inny, którego używamy). Możemy utworzyć nowy styl, możemy też skorzystać ze stylu Pozioma przygotowanego przez twórców pakietu.

Następnie musimy określić miejsce, w którym chcemy wstawić nową stronę. Umieszczamy tam kursor i z menu wybieramy WstawPodział ręczny.... W nowym oknie zaznaczamy Podział strony, a z listy rozwijanej wybieramy nasz styl.

Okno wstawianie ręcznego podziału. Zaznaczono Podział strony. Z listy rozwijanej wybrano styl „Pozioma”.

Jeżeli chcemy wstawić kilka stron o poziomej orientacji, wtedy w ustawieniach odpowiedniego stylu musimy określić, aby automatycznie nadawany on był także następnej stronie. W takim wypadku powrót do normalnej orientacji następuje poprzez wstawianie podziału strony ze stylem Domyślnie.

Pewnym ograniczeniem opisanej techniki jest konieczność ręcznego wymuszenia podziału strony, a co za tym idzie — rozpoczęcia strony od nowego akapitu. Istnieją sytuacje, w których nie jest to działanie pożądane. Istnieje obejście tego problemu, ale nie należy ono ani do prostych, ani do wygodnych.

Otóż należy stworzyć wiele różnych stylów strony. Muszą one zostać tak skonfigurowane, aby następowały po sobie. Na samym końcu tej kolejki umieszczamy styl ze zmienioną orientacją strony. W jego ustawieniach określamy, aby następnej stronie został nadany styl domyślny dla dokumentu. Dodatkowo zawartość strony o odmiennej orientacji musimy umieścić w ramce o rozmiarze zadrukowanego obszaru strony, zakotwiczonej do strony lub do znaku.

O różnych możliwościach zakotwiczenia oraz pozycjonowania przeczytasz w artykule o układaniu obiektów.

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na listę subskrybentów i otrzymuj informacje o następnych

komentarzy 7

 • quest pisze:

  Strasznie skomplikowane jak na współczesne możliwości. Łatwiej jest najechać na fioletową, przerywaną linię między dwoma stronami. Wybrać „Edycja podziału strony” > Podziały > Ze stylem strony > Pozioma. 🙂

  • Oczywiście warto wiedzieć, że istnieje jeszcze inny sposób, więc na wstępie dziękuję za uzupełnienie.

   Niemniej jednak nie czuję się przekonany, że Twoja propozycja jest mniej skomplikowana niż moja.

   Wszystko zależy od tego, jak rozumiemy „skomplikowane”. Można na ten temat długo dywagować. Ja przyjmę, że wskaźnikiem skomplikowania sposobu na osiągnięcie czegoś jest wymagana liczba kliknięć myszką (im więcej kliknięć tym bardziej skomplikowany sposób). Zdecydowanie nie jest to najlepszy wskaźnik (pomija choćby odległość, jaką musi pokonać kursor pomiędzy kolejnymi kliknięciami), ale przynajmniej jest łatwy w pomiarze.

   Zarówno w mojej, jak i w Twojej propozycji potrzebny jest styl strony z poziomą orientacją, więc jego utworzenie/konfigurację pomijam.

   Technika opisana w artykule: (1) Wstaw (2) Podział ręczny (3) wybór stylu z listy (4) OK.
   Twoja propozycja: (1) Ręczny podział strony (Ctrl+Enter); bez niego fioletowa linia, o której mówisz, nie pojawi się (2) Kliknięcie na linii (3) Edycja podziału strony (4) Zaznaczenie „Ze stylem strony” (5) wybór stylu z listy (6) OK.

   Jak wspomniałem, w zależności od przyjętych kryteriów „skomplikowania”, wyniki porównania mogą być odmienne. Jeżeli jednak jesteś przekonany, że sposób opisany w artykule jest „strasznie skomplikowany”, to opisz proszę, jakie kryteria przyjmujesz.

   • quest pisze:

    Szczerze mówiąc, dzisiaj pierwszy raz w życiu ustawiłem stronę poziomo. 🙂 Kiedyś potrzebowałem tego w czasach szkolnych, ale nie podołałem i zrezygnowałem. Dzisiaj zrobiłem to sam, intuicyjnie, a właściwie to na oślep. Może i ta metoda wymaga dwa kliknięcia więcej, ale to było pierwsze co przyszło mi do głowy, i bez grzebania w menu. Kryteria? Chyba idiotoodporność.

    • Problem z intuicyjnością jest taki, że zależy ona od wiedzy i przyzwyczajeń użytkownika. Dla Ciebie pierwszym skojarzeniem była edycja ręcznego podziału strony. Dla mnie — wstawienie podziału strony ze stylem za pomocą menu. Ktoś inny mógłby najpierw pomyśleć o zmodyfikowaniu ustawień pierwszego akapitu na poziomej stronie (gdyż do tego ostatecznie wszystko się sprowadza, przynajmniej na poziomie kodu XML OpenDocument). Wszystkie te techniki są równie dobre.

     Tak więc cieszę się, że uzupełniłeś to zagadnienie o swoje doświadczenia. Szczególnie że napisałeś pierwszy komentarz pod artykułem, który ma duże szanse na przeczytanie przez innych.

 • Anka pisze:

  Witam,
  Mam taki problem z Open Office… Zmieniłam orientację jednej ze stron w kilkunastostronicowym dokumencie. Dokument jest numerowny i teraz chciałabym, aby zachować sposób numeracji czyli, żeby treść na stronie była w poziomie a numeracja zachowała orienację pionową tak jak na pozostałych stronach… W Word Microsoft da się to zrobić a w Open?
  Z góry dziękuje za pomoc 🙂

 • Małgorzata pisze:

  Dzięki za pomoc. Pozdrawiam serdecznie

 • Darek pisze:

  Nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania obrócenia tekstu w LO „lustrzanie” – nie w pojęciu druku książkowego, a w opcji widoku jak w lustrze – potrzebuję wydrukować tekst na foli na „lewej stronie”, by tekst znajdował sie pod czytaną stroną folii. Zaznaczam, że nie mam drukarki mającą taką opcję wydruku w sobie, więc tekst musi być juz obrócony przed posłaniem do drukarki.