Autokorekta – do czego służy kolumna [M] w opcjach Writera?

Writer od pozostałych aplikacji w pakiecie różni się nie tylko liczbą opcji, ale także tym, że przy każdej z pozycji znajdują się dwa pola wyboru. Artykuł opisuje, za co odpowiadają.

Przy każdej z opcji autokorekty w programie Writer znajdują się dwa pola wyboru.

Kolumna [T]

Zaczniemy od drugiej kolumny, zatytułowanej [T], ponieważ działanie umieszczonych w niej pól wyboru jest prostsze do opisania. Otóż kolumna ta odpowiada za działanie opcji w czasie rzeczywistym. Writer wykona regułę autokorekty natychmiast po tym, jak zakończymy wprowadzać odpowiednią frazę. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż dzieje się tak tylko wtedy, gdy pozycja Podczas pisania (w menu FormatAutokorekta) jest włączona.

Kolumna [M]

Działanie kolumny po lewej stronie, zatytułowanej [M], wymaga dłuższego komentarza.

Chociaż program podpowiada, że opcje z polem wyboru zaznaczonym w tej kolumnie będą się wykonywały „podczas modyfikacji tekstu”, w rzeczywistości są one wykonywane na żądanie. Aby je przetworzyć, należy wybrać z menu FormatAutokorektaZastosuj. Spowoduje to wykonanie reguł autokorekty dla całego dokumentu lub jego zaznaczonego fragmentu.

Szkopuł jednak w tym, że zasięg działania tej pozycji jest ograniczony wyłącznie do akapitów ze stylem Domyślnie. Co więcej, styl ten zostanie automatycznie zastąpiony stylem Treść tekstu. Ostatecznie więc okazuje się, że reguły te są stosowane tylko raz dla każdego akapitu. Nie muszę chyba dodawać, że treść akapitu może ulec zmianie już po wywołaniu funkcji z menu?

Gdyby tego wszystkiego było mało, opisywane działanie jest niekonsekwentne. Okazuje się bowiem, że (domyślnie wyłączona) opcja Usuń puste akapity działa dla wszystkich pustych akapitów w zaznaczonym obszarze, bez względu na ich styl.

Podsumowując: reguły autokorekty z zaznaczonym polem wyboru w kolumnie [M] zostaną wykonane dla akapitów przypisanych do stylu Domyślnie po wybraniu z menu FormatAutokorektaZastosuj. Możliwości zastosowania tej funkcji są tak ograniczone, że — szczerze mówiąc — nie potrafię zrozumieć intencji przyświecających programistom podczas jej tworzenia. A może wy macie jakieś pomysły? Koniecznie napiszcie w komentarzach.

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na listę subskrybentów i otrzymuj informacje o następnych

komentarze 3

 • Nikody pisze:

  Sam, prawdę mówiąc, nie używam już tych opcji. W praktyce, z tego co zauważyłem to większość opcji [M] działa u mnie tak jak powinna, czyli w takcie pisania – np. zmienia mi litery po kropce na duże. Czasami to irytujące bo program zakłada, że kropka oznacza zawsze koniec zdania.
  Nie używałem do tej pory usuwania pustych akapitów. Ta opcja działa faktycznie po Format>Autokorekta>Zastosuj:
  https://help.libreoffice.org/swriter/CUI_HID_OFAPAGE_AUTOFORMAT_CLB?Language=pl&System=WIN&Version=3.6#bm_id3150999

  • Tyle że w przypadku kolumny [M] „tak jak powinna” oznacza „po wybraniu pozycji z menu”. Jest to nawet napisane w dokumentacji, do której link podałeś. W Twoim przypadku zamienia w trakcie pisania dlatego, że odpowiednie opcje mają zaznaczone oba pola wyboru — to w kolumnie [M] i to w kolumnie [T]. Spróbuj odznaczyć tę drugą i sam się przekonaj, czy Writer zacznie coś automatycznie zamieniać.

   Zaś co do przydatności autokorekty — co kto lubi. Osobiście również mam ją wyłączoną, ale jeżeli ktoś potrafi nauczyć się wszystkich niuansów jej działania i wykorzystać na swoją korzyść, to dlaczego nie?

 • Nikody pisze:

  Faktycznie, moje niedopatrzenie. Dzięki za pomocny wpis. Szczególnie zaciekawiły mnie możliwości automatycznego rozpoznawania nagłówków i podtytułów oraz nadawania numerowania. Ale widzę, że te opcje są pełne niuansów.