Listy wyboru w LibreOffice Calc
- Autor: Mirosław Zalewski
- 29 grudnia 2012
- komentarzy 15
Czasami w komórce arkusza kalkulacyjnego chcemy dopuścić jedynie określone treści. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest stworzenie listy wyboru, która pokaże użytkownikowi dozwolone wartości i pozwoli wybrać jedną z nich. Artykuł opisuje, w jaki sposób tworzyć takie listy w programie LibreOffice Calc — także na podstawie innych komórek w arkuszu.
W celu stworzenia listy wyboru należy zaznaczyć komórkę (lub ich zakres) i wybrać z menu Dane → Poprawność danych.... Pojawi się nowe okno, w którym najbardziej interesuje nas karta Kryteria. Z listy rozwijanej Zezwalaj wybieramy Lista. Upewniamy się, że zaznaczona jest pozycja Pokaż listę wyboru, zaś w polu poniżej wpisujemy wszystkie wartości dopuszczalne w komórce, po jednej na linię. Zamykamy okno za pomocą przycisku OK.
Od teraz po umieszczeniu kursora w tak zmodyfikowanej komórce przy jej prawym brzegu pojawi się mały kwadracik ze strzałką w dół. Jej kliknięcie otworzy listę, z której można wybrać jedną z wcześniej zdefiniowanych pozycji.
Gdy projektujemy większe arkusze, bardzo często chcemy, aby nasza lista wyboru była utworzona na podstawie innej części pliku. W takim przypadku w oknie Poprawność danych z listy rozwijanej wybieramy Zakres komórek. W polu Źródło możemy wprowadzić adresy komórek lub formułę zwracającą obszar czy tablicę. Należy zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli wprowadzony zakres będzie liczył jednocześnie kilka kolumn i wierszy, Calc utworzy listę jedynie na podstawie wartości z pierwszej kolumny.
Podczas tworzenia listy wyboru na podstawie zakresu komórek warto skorzystać z nazwanego zakresu. W takiej sytuacji wystarczy bowiem zmodyfikować wielkość tegoż zakresu, aby wszystkie komórki tworzące listę wyboru na jego podstawie automatycznie uwzględniały także nowe pozycje (lub usuwały nieaktualne). Wynikającą z tego oszczędność czasu docenią projektanci już średniej wielkości arkuszy, nie wspominając o dużych.
Aby skorzystać z tej możliwości, będziemy potrzebowali przede wszystkim nazwanego zakresu. Tworzymy go za pomocą kontrolki Obszar arkusza znajdującej się na lewo od paska formuły (patrz także: grafika poniżej). Najpierw należy zaznaczyć w arkuszu pożądany zakres, a następnie w kontrolce tej wpisać jego nazwę. Nazwa taka nie może zawierać spacji ani myślników; musi ona być unikatowa i warto, aby była dość krótka i opisowa. Po jej wprowadzeniu, zatwierdzamy zmianę przy pomocy klawisza Enter.
Warto dodać, iż kliknięcie na kontrolkę pokazaną na ilustracji i wybranie z menu Zarządzaj nazwami... otworzy nowe okno, za pomocą którego możemy dodawać, modyfikować oraz usuwać nazwane zakresy w dokumencie.
Po utworzeniu zakresu, ponownie zaznaczamy komórkę w której chcemy umieścić listę wyboru i wybieramy z menu Dane → Poprawność danych.... Na karcie Kryteria z listy wybieramy Zakres komórek, zaś w polu Źródło wpisujemy nazwę zakresu. Potwierdzamy wprowadzenie zmian.
Warto wiedzieć, że lista wyboru jest elementem formatowania komórki. Oznacza to, że możemy ją skopiować korzystając z malarza formatów lub opcji wklej specjalnie.
W tym pierwszym wypadku należy zaznaczyć komórkę zawierającą listę, kliknąć ikonkę malarza formatów na pasku narzędziowym (zaznaczoną na grafice poniżej) i wskazać komórkę, na którą ma zostać przeniesione formatowanie. Można także zaznaczyć zakres komórek, co jest niewątpliwie efektywniejsze.
Z kolei aby skorzystać z wklejania specjalnego, należy wpierw skopiować komórkę zawierającą listę wyboru. Następnie trzeba umieścić kursor w komórce docelowej, lub zaznaczyć zakres komórek które chcemy wzbogacić o listę, i wybrać z menu Edycja → Wklej specjalnie.... W oknie, które się pojawi, na liście Wybór należy pozostawić zaznaczone jedynie Formaty.
jak stworzyć w libre calc listę rozwijaną z możliwością wyboru wielokrotnego wyboru? ta lista jest fajna, ale nie mogę zaznaczyć 2 lub trzech wpisów jednocześnie
Nie da się, przynajmniej nie w standardowym LibreOffice. Prawdopodobnie można napisać makro, które jakoś zaradzi temu ograniczeniu.
Tylko najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób we wnętrzu komórki ma być przechowywany taki „wielokrotny wybór”? Komórka może zawierać liczby lub tekst. Trzeba więc opracować jakiś sposób tłumaczenia wielokrotnego wyboru na zawartość komórki, przy czym algorytm musi być: symetryczny (tłumaczenie w obie strony), rzetelny (te same dane wejściowe generują te same dane wyjściowe) i gwarantujący unikatowość.
Alternatywnie można pomyśleć, jaki dokładnie problem chcemy rozwiązać. Gdyż, być może, da się to zrobić i bez listy wielokrotnego wyboru.
Czy można z klawiatury bez używania myszki wybierać pozycje z rozwijanej listy po użyciu poprawności danych? Szukam i szukam i nie widzę,znacznie ułatwiło by to prace.
Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
Domyślnie Alt + strzałka w dół.
Jeżeli nie zadziała, to zobacz Narzędzia → Dostosuj → Klawiatura. Kategorie: Edycja; Funkcja: Lista wyboru.
Działa sposób nr 2, pierwszy próbowałem wcześniej ale nie poszło. Super wielkie dzięki.
Dzięki!
a lista wybieralna w Libre Office Writer??
Mam pytanie czy da się zrobic listę z kategoriami których nie można wybrać np.
owoc
jabłka
gruszki
warzywa
ziemniaki
marchewki
i można tylko wybrać rodzaj a nie grupę
Przykład:
Lista wyboru zawiera pozycje (utworzone na podstawie „zakresu komórek”):
– jabłko,
– gruszka,
– arbuz.
Wybieram na liście rozwijanej „jabłko” i w danej komórce oczywiście pojawia się ten owoc – czyli wszystko jest ok.
Jeśli teraz w „zakresie komórek” będącym źródłem listy zmienię „jabłko” na „antonówka”, w komórkach w których skorzystałem z listy wybierając „jabłko” nic się nie zaktualizuje…
Oczywiście wygeneruje się wtedy nowa lista:
– antonówka,
– gruszka,
– arbuz,
ale pola w których wcześniej wybrałem „jabłko” już się nie zaktualizują (niestety…)
Zależy mi na tym, aby taka synchronizacja/aktualizacja zachodziła. Czy zna ktoś sposób aby w calc’u coś takiego osiągnąć?
Dzięki za solucję. Naprawdę porządna robota.
A ja mam inny problem.
Otóż w liście przeszukuję bazę PESEL-i (alt+strzała_dół). A że pesele nie zawsze się pamięta ot tak, to wprowadzanie trochę trwa. Szczególnie, gdy musi go podać pacjent.
Objaw jest taki, że gdy wprowadzę (szybko) np. 5 pierwszych cyfr, to znajduje mi prawidłowo. Ale jeśli zatrzymam się na np. 3 sekundy między drugą a trzecią cyfrą, to lista zachowuje się tak, jakbym zaczął wyszukiwać od nowa.
Przykład:
Mam listę peseli:
12345678901
12346678901
34567890123
Jeśli w liście szybko wpiszę 12346 to znajdzie prawidłowo drugi wpis
Jeśli wpiszę 12 {tu zrobię 3 sekundy przerwy} 346 to znajdzie mi trzeci wpis, czyli błędnie.
Jakieś pomysły?
Jak zrobić żeby po wybraniu z listy śrubki (M6, M8, M10, M12) w kolejnych komórkach pojawiały się wartości: skok gwintu, rozmiar klucza, waga itp?
ja to kombinuję tak:
w komórce D3 mamy śrubkę wybraną z listy, to w komórce w której chcę mieć skok wpisuję formułę:
=JEŻELI(I(D3=”M6″);”skok_M6″;JEŻELI(I(D3=”M8″);”skok_M8″;JEŻELI(I(D3=”M10″);”skok_M10″;JEŻELI(I(D3=”M12″);”skok_M12″;JEŻELI(I(D3=”M14″);”skok_M14″;JEŻELI(I(D3=”M15″);”skok_M15″;”skok_M17″))))))
taką samą formułę wpisuję do innych komórek (oczywiście zamiast wartości skoku wpisując kolejne pożądane informacje.
wada takiego rozwiązana – można go stosować do małej ilości pozycji na liście rozwijanej (zdaje się że działa do siedmiu pozycji) ale sprawdź
Witam
Czy można zrobić zmienne listy wyboru, tzn: np w komórce A1 mam listę wyboru zawierające elementy: jabłko i śliwka, kiedy wybiorę z listy jabłko to w komórce C1 pojawia się lista wyboru zawierająca elementy: antonówka, gala, champion, jonagold ale kiedy w komórce A1 wybiorę z listy śliwkę to chciałbym aby w komórce C1 pojawiła się inna lista zawierająca: mirabelka, węgierka, renkloda – jak to zrobić?
Super, bardzo mi pomogłeś ! Będę tu chętnie zaglądał. Korzystam i uczę się na libeoffice. Pozdrawiam
@Paweł mam ten sam problem:) Jakbyś coś znalazł to pisz:)