Wzorce slajdów w LibreOffice Impress
- Autor: Mirosław Zalewski
- 6 listopada 2012
- komentarzy 6
Wzorce slajdów to zbliżony do stylów mechanizm ułatwiający tworzenie spójnie wyglądających prezentacji. Artykuł opisuje ich tworzenie, modyfikacje oraz sposoby ich używania, a po jego przeczytaniu będziesz potrafił je wykorzystać podczas przygotowywania własnych prezentacji.
Wzorce slajdów, jak sama nazwa wskazuje, są pewną matrycą, na podstawie której tworzone są inne slajdy w prezentacji. Slajdy potomne posiadają szereg właściwości określonych we wzorcu, do którego zostały przypisane. Wyobraź sobie, że w prezentacji masz piętnaście slajdów o podobnym wyglądzie. Nagle okazało się, że musisz przenieść nazwisko autora prezentacji z prawego dolnego rogu na prawy górny róg planszy. Ręczne modyfikowanie wszystkich slajdów będzie pracochłonne, a dodatkowo istnieje duża szansa na pomyłkę podczas pozycjonowania przenoszonego elementu. Gdybyś jednak od początku używał wzorców slajdów, poprawkę musiałbyś nanieść tylko w kilku z nich. Wzorce slajdów można więc przyrównać do stylów stron we Writerze. Pozwalają one efektywnie tworzyć spójnie wyglądające prezentacje, a dzięki ich wykorzystaniu nanoszenie poprawek w już istniejącym pliku jest o wiele szybsze. Wzorców slajdów powinniśmy używać za każdym razem, kiedy w prezentacji mamy więcej niż jeden slajd o określonym wyglądzie (czyli powinniśmy ich używać za każdym razem).
Istnienie wzorców slajdów łatwo przeoczyć, gdyż domyślnie dostępny jest tylko jeden, na dodatek pusty (zawiera biały slajd o określonych rozmiarach). Zobaczmy więc, jak dodać mu trochę kolorytu.
Przede wszystkim należy przejść do trybu zarządzania wzorcami slajdów. W tym celu należy wybrać z menu Widok → Wzorzec → Wzorzec slajdu.
Dodawanie i usuwanie wzorców slajdów
Widok wzorca slajdów niewiele różni się od standardowego widoku zarządzania prezentacją. Podstawową różnicą jest obecność okienka, za pomocą którego możemy dodawać, usuwać oraz zmieniać nazwę wzorców slajdów. Z jego poziomu możemy także zamknąć widok wzorca slajdów (chociaż ten sam efekt możemy osiągnąć wybierając z menu Widok → Normalny).
Modyfikowanie wzorca slajdów
Zmiana wyglądu wzorca slajdów jest w zasadzie identyczna jak zmiana wyglądu zwykłego slajdu prezentacji. Możemy zmienić rozmiar slajdu, kolor tła, dodawać i dowolnie rozmieszczać elementy graficzne oraz tekstowe. Dlatego w tym miejscu skupię się tylko na różnicach między zmianą wzorca a zmianą zwykłego slajdu.
Najważniejsza z nich polega na tym, że wzorce slajdów posiadają pięć elementów o specjalnym przeznaczeniu: obszar tytułu, obszar obiektu, obszar daty, obszar stopki i obszar numeru slajdu. Elementy te możemy dowolnie rozmieszczać i zmieniać ich rozmiar, a trzy ostatnie także wypełnić tekstem; nie możemy ich jednak usunąć ani kopiować między wzorcami.
Spośród wymienionych, najbardziej widoczne są obszar tytułu i obszar obiektu. W ramach przez nie wyznaczonych działają układy slajdu, którymi zarządzamy z listy Zadania (domyślnie przy prawym brzegu okna programu). Większość układów posiada miejsce na tytuł (określone przez obszar tytułu wzorca slajdu) oraz jeden lub kilka elementów zawartości. Wszystkie one zawierają się w przestrzeni określonej przez obszar obiektu wzorca slajdu. Dla przykładu: wybierając układ Tytuł i dwa elementy zawartości obszar obiektu wzorca podzielimy pionowo na dwa bloki równych rozmiarów.
Tekst wprowadzony w obszarze tytułu oraz obszarze obiektów nie będzie widoczny na slajdach przypisanych do modyfikowanego wzorca. Inaczej ma się jednak sprawa z wyglądem tekstu w obszarach wzorca — formatując go, jednocześnie określamy domyślne formatowanie tekstu na slajdach. Nanoszenie zmian za pomocą przycisków na pasku narzędziowym jest równoważne ze zmianą charakterystyk stylów z kategorii Style obiektów prezentacji. Modyfikacja stylów ma tę zaletę, że może być dokonywana również z poziomu normalnego widoku tworzenia prezentacji — nie wymaga otwierania widoku wzorców stron. Należy przy tym mieć na uwadze, że style ze wspomnianej kategorii są powiązane z wzorcem slajdów i należy je modyfikować osobno dla każdego z nich. Style z drugiej kategorii, Style obiektów graficznych, dotyczą wszystkich elementów prezentacji, niezależnie od wykorzystanego wzorca slajdów, przy czym nie można ich aplikować na elementy będące częścią układu slajdu.
Jeżeli nie wiesz, czym są style, przeczytaj moje wprowadzenie do stylów.
Przeznaczenie pozostałych trzech obszarów (daty, stopki oraz numeru slajdu) jest raczej jasne. Możemy do nich wpisać tekst, który pozostanie niezmienny na wszystkich slajdach, lub zmienne pola. Obszary te możemy także wypełnić wykorzystując dedykowane okienko dostępne z menu Wstaw → Numer strony; za jego pomocą możemy wypełnić je od razu na wszystkich slajdach prezentacji, co jest nieocenione w przypadku, gdy korzystamy z kilku wzorców slajdów. Jeżeli nie chcemy korzystać z któregoś z tych pól, wystarczy pozostawić je puste. Alternatywnie możemy całkowicie je wyłączyć, wybierając z menu Widok → Wzorzec → Elementy wzorca... i odznaczając niechciane elementy.
Ponadto warto zauważyć, że w widoku wzorca slajdów na liście zatytułowanej Slajdy (domyślnie przy lewym brzegu okna) znajdują się wzorce, a nie slajdy prezentacji.
Wykorzystywanie wzorców z innych prezentacji
Zapotrzebowanie na możliwość kopiowania wzorców slajdów było zgłaszane już w 2006 roku, ale dotychczas nikt się tym nie zajął.
Powyżej wspominałem, że obszarów wzorca slajdów nie można kopiować i przenosić między nimi; nie istnieje także możliwość kopiowania wzorców slajdów. Jest to poważne ograniczenie w sytuacji, gdy do stworzenia prezentacji chcemy użyć kilku podobnych do siebie wzorców, które jednak wyraźnie różnią się od domyślnie dostępnego wzorca. Problem ten możemy obejść zmieniając nazwę wzorca i zapisując prezentację jako nowy szablon, a następnie importując wzorzec z tego pliku. Jak wykonać ten ostatni krok?
Jeżeli nie wiesz, jak utworzyć nowy szablon, przeczytaj mój artykuł o szablonach.
Wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy na podgląd slajdu na liście Slajdy i wybierzemy z menu kontekstowego Projekt slajdu. Pojawi się nowe okienko, w którego prawym dolnym rogu znajduje się przycisk Załaduj.... Po jego kliknięciu pojawi się kolejne okno, z którego wybieramy katalog szablonów z listy po lewej, oraz plik szablonu z listy po prawej stronie. Zatwierdzamy przyciskiem OK. W oknie wyboru projektu slajdu będą dostępne nowe wzorce, a po wybraniu któregoś z nich ponownie klikamy OK. Niestety, jeżeli szablon, z którego importowaliśmy wzorce, posiada ich kilka, operację musimy powtórzyć dla każdego z nich.
Oczywiście technikę tę możemy wykorzystać również w sytuacji, gdy po prostu chcemy zaimportować wzorce z szablonu, który nam się podoba (chociaż osobiście utworzyłbym raczej nową prezentację na jego podstawie).
Zmiana wzorca aktualnego slajdu
Po stworzeniu tylu wzorców slajdów, ile potrzebujemy, pozostaje jeszcze tylko przypisać do nich slajdy. Możemy to zrobić za pomocą okienka Projekt slajdu, wspomnianego we wcześniejszej partii tekstu. Alternatywnie możemy wykorzystać sekcję Wzorce stron listy Zadania; dostępne wzorce znajdują się w części zatytułowanej Użyte w tej prezentacji. Wystarczy dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na wzorzec, którego chcemy użyć.
Witam,
na bloga wszedłem szukając prostych porad i widzę, że trafiłem w dziesiątkę! Dzięki za ten post, w końcu pomógł mi zrozumieć jak działają wzorce slajdów w LO Impress 😉
Cóż mogę powiedzieć — dla takich komentarzy warto prowadzić blog 🙂 .
Mam nadzieję, że pozostałe artykuły uznasz za równie pomocne.
Zachęcam także do zadawania pytań dotyczących Impressa, gdyż pomogą mi one w doborze tematów na następne artykuły.
Witam, bardzo fajna i pożyteczna strona. Sporo się z niej dowiedziałem.
Mam jednak problem którego rozwiązani nie znalazłem ( albo nie doczytałem ??) .
Wgrywałem sobie dodatkowe wzorce stron dla przezentacji no i częśc się wgrała a pozostałe w zakłądce „dostępne do użycia” wyswietlane są jako prostokąty z napisem „przygotowanie podglądu” . Nie można ich skasować z zakładki Widok-Wzorec.
Możesz podpowiedzieć jak to zrobić???
dziękuję za pomoc
Mam problem. Zamknęłam zakładkę slajdy, która wyświetla się po lewej stronie. Jak mogę przywrócić ten podgląd slajdów?
W menu Widok zaznacz opcję „Ramka slajdów”
Dziękuję za jasne rady.