Tworzenie spisu treści w LibreOffice Writer
- Autor: Mirosław Zalewski
- 9 października 2012
- komentarzy 6
Spis treści jest obowiązkowym elementem właściwie każdego choć odrobinę dłuższego dokumentu. Dzięki wykorzystaniu programów komputerowych, takich jak LibreOffice, automatyczne tworzenie spisów treści jest bardzo proste. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi i zobaczymy nie tylko najbardziej standardowe operacje, ale przećwiczymy również jeden mniej typowy scenariusz.
Wstawianie spisu treści
Aby utworzyć spis treści, wystarczy w menu wybrać Wstaw → Indeksy i spisy → Indeksy i spisy....
W okienku, które się pojawi, upewniamy się, że Typ jest ustawione na Spis treści. Resztę opcji pozostawiamy bez zmian.
Tak, to już naprawdę wszystko — w miejscu, gdzie znajdował się kursor, zostanie wstawiony spis treści wygenerowany na podstawie treści dokumentu.
Skąd jednak LibreOffice wie, które akapity oznaczają tytuły rozdziałów (podrozdziałów, sekcji itp.)? Cóż, tak naprawdę tego nie wie. Polega jedynie na informacjach dostarczonych przez twórcę dokumentu. Naszym zadaniem jest powiedzieć programowi, które akapity mają specjalne znaczenie dla struktury pracy i — tym samym — które należy brać pod uwagę podczas tworzenia spisu treści.
Robimy to za pośrednictwem okna konfiguracji stylu, w karcie Konspekt i numeracja. Służy do tego lista zatytułowana Poziom konspektu.
Istnieje jeszcze drugi sposób na określenie, na podstawie których stylów LibreOffice ma utworzyć spis treści — okno Numeracja konspektu. Uzyskuje się do niego dostęp wybierając z menu Narzędzia → Numeracja konspektu....
Na karcie Numeracja tego okna można określić, jaki styl ma być przypisany do danego poziomu konspektu. Zmiana ustawień w tym oknie automatycznie modyfikuje odpowiedni styl akapitu oraz uniemożliwia późniejszą zmianę poziomu konspektu w jego ustawieniach. Innymi słowy — jeżeli w oknie Numeracja konspektu przypiszemy dany styl akapitowy do danego poziomu konspektu, wszystkie akapity przypisane do tego stylu zostaną uwzględnione w spisie treści.
Okno wstawiania spisu treści oferuje wiele opcji, o których do tej pory nie wspominaliśmy. Umożliwiają one konfigurację tworzonego spisu treści. Kilku z nich przyjrzymy się na przykładzie.
Osobny spis treści dla aneksu
W niektórych książkach spotyka się osobny spis treści dla załączników. W głównym spisie jest wtedy tylko jeden odnośnik, zatytułowany „Aneks”, „Załączniki”, „Dodatki” lub podobnie. Na stronie, do której odsyła ta pozycja spisu, znajduje się bardziej szczegółowy spis załączników wraz z numeracji stron, na których się one zaczynają.
Opisany zabieg ma sens wtedy, gdy załączników jest kilka (np. trzy różne narzędzia badawcze). Gdy załącznik jest tylko jeden (np. algorytm wykorzystany do obliczenia czegoś), umieszczenie w głównym spisie treści odsyłacza do osobnej strony, gdzie będzie zamieszczony kolejny odsyłacz do tylko jednego załącznika, może zostać uznane za błąd.
Ogólnie rzecz ujmując, o tym, czy odsyłacze do załączników umieścimy w głównym spisie treści, czy na osobnej karcie, decydować powinna waga tych załączników. Jeżeli przypuszczamy, że załączniki mogą mieć kluczowe znaczenie dla większości czytelników, wtedy możemy odsyłacze do nich umieścić w głównym spisie treści. Jeżeli zaś załączniki umieszczamy dlatego, że wymaga tego od nas forma dokumentu, który tworzymy, wtedy odsyłacze do nich możemy spokojnie umieścić na osobnej karcie.
Aby uzyskać taki efekt, będziemy potrzebowali nowego stylu akapitowego. Powinniśmy go utworzyć na podstawie stylu, który wyznacza drugi poziom konspektu w naszej pracy. Nazywamy go odpowiednio (np. „Nagłówek załącznika”) i upewniamy się, że na karcie Konspekt i numeracja Poziom konspektu jest ustawiony na Treść tekstu. Poza tym możemy przypisać ten styl do określonego stylu list (dzięki temu możemy numerować załączniki np. kolejnymi literami alfabetu, co jest bardzo częstą praktyką). Bardzo ważne jest, aby nie zmieniać nic innego, gdyż tytuły załączników nie powinny pod względem wyglądu w istotny sposób odbiegać od innych tytułów tego samego rzędu.
Następnie umieszczamy kursor w miejscu, gdzie chcemy wstawić spis załączników i wybieramy z menu pozycję Wstaw → Indeksy i spisy → Indeksy i spisy....
W nowym oknie wpisujemy odpowiedni tytuł, odznaczamy Konspekt oraz zaznaczamy Dodatkowe style. Następnie klikamy przycisk z trzema kropkami po prawej (zaznaczony na grafice poniżej).
Pojawi się nowe okno, za pomocą którego możemy przypisać (za pomocą strzałek na dole) określone style do określonego poziomu tego konkretnego spisu treści. Zaznaczamy więc styl, który wcześniej utworzyliśmy i klikamy dwukrotnie ikonkę strzałki w prawo.
Gdy wprowadzimy niezbędne zmiany, zatwierdzamy klikając OK i wstawiamy spis treści. Powinien on zawierać odsyłacze jedynie do akapitów przypisanych do stylu, który wcześniej utworzyliśmy.
Witam 🙂
Mam nietypowy problem. Otóż zrobiłam sobie spis treści, wszystko pięknie i cudownie. Jednak w mojej pracy licencjackiej zaczynam numerować strony od strony 6., która ma być oznaczona nr strony 2. I tutaj pojawia się problem. Poradziłam sobie z samą numeracją strony poprzez przesunięcie na -4 po prostu. Jednak w spisie treści pod uwagę jest brana prawdziwy numer strony a nie ten z przesunięciem. Czyli WSTĘP wg spisu znajduje się na szóstej stronie mimo, że w dokumencie ta strona ma cyfrę 2. Czy da się jakoś wymusić na spisie treści to przesunięcie na -4?
Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam! 🙂
Zmniejszanie numeru strony bieżącej nie jest konieczne. Wystarczy umieścić kursor w obrębie pierwszego akapitu pierwszej strony z rzeczywistą treścią pracy, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Akapit…”. W nowym oknie trzeba przejść na kartę „Przepływ tekstu”, gdzie należy wstawić podział strony ze stylem „Domyślnie” i zmienionym numerem.
Zrobiłam tak, jak Pan powiedział. Z tym, że teraz strona ma nr 2 w spisie treści ale stopka zniknęła, a po ponownym jej wstawieniu mam numerację wszytskich stron (1 – 5) i od WSTĘPU (2 – 40). Gdy znów wchodzę w jej ustawienia i klikam przesunięcie na -4 to robi się puste pole… Nie wiem co teraz 😉
Tym kilku pierwszym stronom należy ustawić osobny styl. Zagadnienie to opisuję w artykule o stylach stron; jedyna różnica polega na tym, że opisałem jak zastosować odmienną numerację, a Ty chcesz numerację w ogóle wyłączyć. Przeczytaj także pozostałe artykuły w kategorii paginacja.
Witam
Mam następujący problem ze spisem treści. Po jego utworzeniu dokonałem podziału strony w ten sposób, że znalazł się on na drugiej stronie dokumentu. Na pierwszej stworzyłem stronę tytułową. Po aktualizacji spisu treści, pierwsza strona została po prostu skasowana. Czy można coś na to poradzić, czy muszę stworzyć stronę tytułową w osobnym dokumencie?
Bardzo proszę o podpowiedź
Witam
A w jaki sposób uzyskać efekt przy spisie treści aby pomiędzy cyfrą a treścią danego punktu był odstęp?