Modyfikowanie skrótów klawiaturowych w LibreOffice

Interfejs zarządzania skrótami klawiaturowymi (klawiszowymi) w LibreOffice może przyprawić o zawrót głowy. Warto jednak się przemóc i go opanować, ponieważ wywoływanie najczęściej używanych funkcji za pomocą klawiatury może znacząco zwiększyć efektywność pracy.

Pierwsze, co musimy zrobić, to zlokalizować w menu funkcję, do której będziemy chcieli przypisać skrót klawiaturowy. Wiedza ta będzie nam potrzebna później. Przy okazji powinniśmy zwrócić uwagę, czy po prawej stronie pozycji w menu nie znajduje się informacja o skrócie klawiaturowym — być może funkcja, którą chcemy przypisać do jakiegoś skrótu, już jest dostępna za pomocą klawiatury.

W tym artykule zaprezentuję proces modyfikowania skrótów klawiaturowych na przykładzie funkcji, która nie jest dostępna w menu. Chcę bowiem przypisać jakiś skrót do pola Zastosuj styl we Writerze, z którego bardzo często korzystam.

Otwieramy okno modyfikacji skrótów, wybierając w menu NarzędziaDostosuj.... Przechodzimy na kartę Klawiatura.

W tym okienku naszą uwagę powinna przykuć jego dolna partia, zatytułowana Funkcje. Wpierw wybieramy pozycję z listy Kategoria, która określa listę w polu Funkcja. W wielu przypadkach Kategoria odpowiada tytułowi na pasku menu, zaś Funkcja — nazwie pozycji. Zaznaczamy ten element z listy, który nas interesuje. W moim przypadku jest to Ustaw Fokus w formancie Pole kombi w kategorii Szablony. Jeżeli dana funkcja jest już przypisana do jakiegoś skrótu klawiaturowego (tak jak w moim przypadku), kombinacja zostanie wyświetlona w kolumnie po prawej.

Okno ustawień skrótów klawiaturowych z zaznaczoną dolną partią, w której wybiera się funkcję.

Dopiero w tym momencie powinna nas zainteresować górna partia okna. Musimy bowiem na liście znaleźć skrót klawiaturowy, do którego chcemy przypisać daną funkcję. Modyfikatory na liście uporządkowane są w następującej kolejności: Shift, Ctrl, Ctrl + Shift, Alt, Alt + Shift, Ctrl + Alt, Ctrl + Alt + Shift.

Osobiście posłużę się skrótem Ctrl + Shift + A. Jego główną zaletą jest to, że można go wykonać używając tylko jednej ręki.

Okno ustawień skrótów klawiaturowych z zaznaczoną górną partią, w której wybiera się skrót.

Po wybraniu pożądanego skrótu klawiaturowego wystarczy kliknąć przycisk Modyfikuj po prawej stronie okna. Zmiany zostaną wprowadzone po zamknięciu okna przy pomocy przycisku OK.

Oczywiście za pomocą przycisku Usuń możemy spowodować, że wciśnięcie danej kombinacji klawiszy nie będzie dłużej wywoływało określonej funkcji.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na opcje ponad przyciskiem Modyfikuj. Dzięki nim możemy określić, czy dany skrót klawiaturowy ma być dostępny w całym pakiecie LibreOffice, czy tylko z poziomu jednej aplikacji wchodzącej w jego skład. Jeżeli jeden skrót przypiszemy zarówno do aplikacji, jak i do całego pakietu, wtedy po jego wciśnięciu uruchomiona zostanie funkcja przypisana na poziomie konkretnej aplikacji.

Kiedy już zmodyfikujemy swoje skróty klawiaturowe, powinniśmy pomyśleć o wykonaniu ich kopii zapasowej przy pomocy przycisku Zapisz.... Utworzony plik będzie archiwum ZIP i takie też rozszerzenie powinniśmy mu nadać. Dzięki kopii wykonywanej po każdej zmianie możemy zaoszczędzić wiele nerwów w przyszłości. Należy mieć przy tym na uwadze, że osobno zapisujemy ustawienia dla całego pakietu, a osobno dla konkretnej aplikacji.

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na listę subskrybentów i otrzymuj informacje o następnych

komentarzy 7

 • Agnieszka pisze:

  Da się przypisać także inne skróty klawiszowe ? Chcę zrobić skróty do nie polskich liter, tak abym mogła swobodnie pisać. Np. chcę aby ctrl+F1 dawało „à”. Da się tak zrobić ? Nie chcę zmieniać klawiatury, wolę skróty klawiszowe.

  • Nie. Działania można przypisywać tylko do skrótów zaproponowanych przez programistów. Ponieważ Ctrl + F1 jest z jakiegoś powodu zablokowany, nie da się do niego przypisać żadnej akcji.

   Pozostaje skorzystać z innych dostępnych skrótów. Należy utworzyć makro wstawiające określony symbol i przypisać jego wykonywanie do wybranej kombinacji klawiszy. Pierwsze z tych zagadnień opisuję w artykule o wprowadzaniu nietypowych znaków.

 • Agnieszka pisze:

  Dziękuję bardzo za odpowiedź oraz odniesienie do innego artykułu. Teraz już jest wszystko jasne dla mnie i mogę się zabierać za przypisywanie skrótów.

 • PioSt pisze:

  Witam pięknie – okazuje się, że na rocznicę mojej aktywności (?) w tutejszym portalu Libre’owym. Niestety, nie zawsze daję radę być aktywnym, niemniej przynajmniej biernym odbiorcą i sympatykiem zachwalającym, to już na pewno. Na tę rocznicę – zdarza mi się wracać znów do napisania, kolejny raz wkurzywszy się. Czemu jak ludzie coś wymyślą dobrze, zawsze ktoś musi się wrzepić i ograniczyć, sobie zastrzec, uniemożliwić innym? Chodzi o poruszaną tu w tym artykule kwestię modyfikacji klawiatury. Pamiętam czasy Word Perfecta, który pozwalał wszystkie jakie tylko dusza zapragnie znaki ustawiać po swojemu, wymyślając nawet nowe – choć jeszcze nie było udogodnień Unicode. Później – chociaż niektóre programy pozwalały modyfikować sterowniki klawiatury. O ile dobrze pamiętam – OpenOffice jeszcze dawał też taką możliwość modyfikacji klawiatury także i ze znakami tekstowymi (choć nie jestem pewien, może to tam już ograniczono a Libre Office jest tylko biernym spadkobiercą). Niemniej ; czemu właśnie tak jest, jeszcze w dodatku z kpiną z wolności, gdy mienią się być „nosicielami wolności w komputerze i internecie”. Libre Office, jak to pięknie brzmi?! Ale – jakie Libre? DLACZEGO WLASNIE OGRANICZA? Nie rozumiem, dlaczego nie ma możliwości przypisania właśnie konkretnego znaku z jakiejkolwiek klawiatury, języka?
  Uff. Z góry zaznaczam, gdyby ktoś chciał się mnie słusznie przy takim założeniu opieprzać, że czego się czepiam autora blogu za to, co LibreOffice sobie ustalił a nie on: nie opieprzam za cudze błędy kogoś innego. Piszę to tu nawet w kilku perspektywach, ale innych.
  1) ponieważ w makrach poruszam się z ociężałością, to piszę z prośbą, jeżeli nie o pełny opis, to chociaż o „rzut ogólny”, przewidywanie, czy powinno takie przypisanie pójść, gdyby chcieć stworzyć makra dla wpisania tych pojedynczych znaków i czy to może być praktyczne (nie będzie np. zatrzymywać pisania na parę sekund). Jeżeli bowiem nie, ścieżka jest nierealna, to napisanie mi tego przez eksperta uchroni mnie przed paroma godzinami prób, po których stwierdzę, że się nie da. Czyli, podsumowując: czy to jest realna ścieżka zrobienie tych przypisań poszczególnych znaków, o których pisze miła Koleżanka Agnieszka? Oczywiście, tak jak ona proponuje, byłoby najlepiej móc jakikolwiek skrót klawiaturowy tak zmodyfikować a nie tylko wg „wolnościowego dyktatorstwa” te, które programiści proponują. Nawet jednak, gdyby było to niemożliwe – niech będą już chociaż te „łaskawie dozwolone do przypisywań”. Niemniej, chodzi o to, by móc jakiś konkretny znak z jakiegoś języka, nawet konkretny obrazek itd przypisać do konkretneggo skrótu – to czy jest możliwe wykorzystanie do tego makr w LibreOffice?
  2) Zakładając pewnie jakiś wpływ u twórców pakietu ze strony p. Mirosława – rodzi się pytanie, czy nie mógłby tego postulatu przekazać jako grupowego, nie pojedynczy głos, tylko użytkowników (przynajmniej niektórych) poczytnego blogu Libre’owego? Postulat ten, łączyć by się mógł z następnym, zarazem pewnym oskarżeniem, że są to ze strony Libre Office’u, niby propagatora rozwiązań wolnościowych: kroki wręcz przymusu i dyktatorskie. Zwłaszcza, że nie tylko wydzielają skróty klawiaturowe, które można dostosować a których nie można. Co więcej, choć piszą na platformę Windowsa, gwałcą i ten system (zasadniczo nie jestem obrońcą akurat tego monopolisty, niemniej w tym przypadku, to przy okazji gwałcą i moją wolność). Chodzi mi o to, że jednocześnie – blokują wbudowane funkcje systemu Windows. Otóż, Windows dostarcza programiku do pisania własnego sterownika klawiatury. Tam – można przypisać własne skróty klawiaturowe dla podstawowych klawiszy, dla klawiszy z Shiftem, z CapsLockiem, z Shft-CapsLockiem, z Altem i Ctrl, czyli tzw AltGr oraz w końcu z Ctrl-Shfetm. W skrócie – modyfikować można kombinacje podstawowych klawiszy i z Ctrl. Natomiast LibreOffice blokuje to, co proponuuje MIcrosoft w swoim systemie! Taki własny sterownik klawiatury jest honorowany np. co do AltGr – ale nie jest honorowany dla Ctrl-Shft! Fakt, że nie jest też honorowany ten sterownik przy Ctrl-Shft i w paru innych programach, ale ogólnjie działa no a przede wszystkim, że nie ważne iż jest się rozbójnikiem i ma się dobre towarzystwo. Ważne jest, że się po prostu jest rozbójnikiem. Stąd – ktokolwiek to będzie, jeżeli uda mu się przekonać rządców LibreOffice do zachowania się jak zachowują się wolnościowcy: to chwała im!
  3) przy okazji już, bo to podobna rzecz, choć nie dokładnie z tej samej beczki… Może czegoś nie doczytałem, ale dziwnie działa dostosowanie ogólne klawiatury na cały LibreOffice (nie tylko dla Writera np albo innego modułu). Wydawało mi się, że takie „globalne” przystosowanie będzie skutkować takim samym działaniem we wszystkich programach wewnątrz pakietu, tak dla Writer, jak i dla Cac czy prezentacji. Tymczasem pudło! Ogólne przypisanie skutkowało tym, że np. we writerzue przypisanie nie działało.
  Dzięki za uwagę, cierpliwość, podpowiedzi.

  • LibreOffice jest „libre” dlatego, że posiada ogólnodostępny kod źródłowy rozpowszechniany na wolnej (ang. free — zatwierdzonej jako taka przez FSF) licencji. Jest „libre” również dlatego, że opiekę nad rozwojem sprawuje niekomercyjna, niezależna od zewnętrznych nacisków fundacja.
   Wolność, o której mowa, nie ma nic wspólnego z elastycznością architektury programu czy brakiem błędów (przypadkowych, będących wynikiem błędnych decyzji projektowych lub nawet celowych). Z jakiegoś powodu programiści uznali, że pewien zbiór skrótów klawiaturowych nie będzie dostępny do konfiguracji. W żaden sposób nie powoduje to, że LibreOffice jest mniej „libre”; tak samo jak nie wpływa na to fakt, że nie potrafi on obsługiwać poczty ani analizować ruchu na wybranym interfejsie sieciowym.

   Przechodząc zaś do konkretnych pytań:
   1. W artykule o wprowadzaniu nietypowych znaków jest podane makro wstawiające na pozycji kursora określony symbol, instrukcja jego modyfikacji (aby wpisać inny symbol) oraz informacje o jego ograniczeniach. Można sobie takich makr stworzyć dziesiątki i przypisać do dostępnych skrótów. Samo ich wywołanie i przetworzenie, z punktu widzenia pakietu, to kwestia ułamków sekund. Na szybkość pisania będzie raczej wpływał czynnik ludzki — konieczność przypomnienia sobie skrótu dla określonego symbolu oraz zmiana układu rąk na klawiaturze.

   2. Nie, ja nie mam zamiaru przyjmować roli „rzecznika narodu”, pełnić funkcji pośrednika pomiędzy ludem a programistami i brać odpowiedzialności za wszystko, co się z taką działalnością wiąże.
   Społeczność LibreOffice jest otwarta dla każdego. Każdy może napisać swoją propozycję na wiki albo bugzilli, zacząć forsować swoją sprawę na liście mailingowej a nawet wprowadzić odpowiednie poprawki do kodu źródłowego i wysłać je programistom.
   Jedynym ograniczeniem jest konieczność komunikacji w języku angielskim. Ale jeżeli ktoś go nie zna, to może napisać na forum polskiej społeczności prośbę o przygotowanie tłumaczenia i przekazanie danej sprawy dalej. Zazwyczaj takie prośby spotykają się z odpowiedzią, ale to zależy od możliwości czasowych wolontariuszy tam się udzielających.

   3. Nie potrafię odpowiedzieć bez znajomości szczegółów. Skróty ustawiane jako „ogólne” działają we wszystkich programach wchodzących w skład pakietu. Inna rzecz, że nie wszystkie programy mają wszystkie funkcje. Bez trudu możemy określić skrót ogólny dla wstawiania odsyłacza, ale on nie zadziała np. w Impressie, ponieważ nie ma on funkcji odsyłaczy (jest ona tylko we Writerze).

 • Sylwia pisze:

  Z programu korzystam jak z maszyny do pisania, ostatnio sporo gdyż robię tłumaczenia, lecz podstawowa umiejętność stukania w klawisze mi wystarcza.

  Niestety program robi psikusy, wstawia mi się niechciana stopka i zasłania cały tekst, podejrzewam że nieświadomie pisząc używam jakiegoś skrótu klawiszowego. Dziś była w domu panika aby tekst odzyskać (parę dni nad nim siedziałam) i w końcu syn mi pomógł.

  Czy wie Pan jaki to jest skrót, żebym wiedziała czego unikać?

 • katar. pisze:

  Bardzo potrzebuję odpowiedzi na następujące pytanie.. chodzi o korzystanie z libre Impress,kiedy przechodze do notatek i potrzebuje cos z innego dokumentu przekleic i ponownie wchodzę do Libre, wraca mi do pierwszego slajdu, korzystam z Visty, czy to może być przeszkodą, że zamiast program zostawać na notatce do której chce cos wkleic albo chociaz slajdzie wraca mi do pierwszego slajdu? problem dotyczy tworzenia prezentacji jako układ prezentera